Venecija, jedan od najpoznatijih turističkih dragulja Italije, uvela je naplatu ulaza za dnevne turiste. Ova mera implementirana je sa ciljem regulisanja broja posetilaca i upravljanja prekomernim turizmom koji narušava kvalitet života u istorijskom centru grada.
Ovaj grad svake godine poseti preko 20 miliona turista, od kojih preko 3 miliona prespava bar jednu noć u gradu na vodi. Stoga ne čudi što je uvedena mera naplate ulaza. Sa njenim primenjivanjem zvanično počinje 25. aprila.
U nastavku saznajte ko sve plaća naknadu za ulaz u Veneciju, koliko, kojim danima i koje su još mere uveli čelnici grada, kako bi regulisali pitanje prekomernog turizma.
Ko sve plaća ulaz i u kom periodu?
U periodu od 25. aprila do 5. maja, turisti koji planiraju da posete Veneciju na dan, platiće 5 evra. Oni koji noće ovde, biće oslobođeni plaćanja.
Nakon navedenog perioda, naplata ulaza u Veneciju biće aktivna tokom svih vikenda u junu, kao i prva dva vikenda jula. Ulaz će se ukupno naplaćivati za 29 dana. Ovaj period odabran je kao test period, jer je tokom njega ova destinacija posebno atraktivna i tada je posećuje najveći broj turista. Važno je pomenuti da naplata važi i za okolna ostrva poput Murana i Burana.
Plan je da naplata ulaza bude stalna mera za dnevne turiste.
Ko je oslobođen plaćanja ulaznice?
Turisti koji prenoće u Veneciji, stanovnici Venecije i njihovi bliski rođaci, oni koji tu rade, studenti i đaci koji prisustvuju nastavi u Veneciji, osobe sa invaliditetom, svi koji su došli na određene sportske događaje, koncerte i slična dešavanja, usled zdravstvenih poteškoća, kao i deca mlađa od 14 godina ne plaćaju ovu ulaznicu.
Iako ne plaćaju ulaznicu, turisti koji planiraju noćenje u ovom gradu treba da se prijave odnosno registruju kroz novi sistem.
Kako se mogu kupiti ulaznice za Veneciju?
Ulaznice za Veneciju će biti dostupne online, a nakon njihove kupovine, dobijate QR kod koji je potrebno da sačuvate u telefonu ili odštampate. Provera ulaznica neće biti na ulasku u grad, već na nasumičnim mestima, od strane ovlašćenih lica.
Ako nemate ulaznicu kazna je 300 evra, tako da se svakom posetiocu daleko više isplati njena kupovina.
Šta je još izmenjeno i koje su mere donete?
Naplata ulaza u Veneciju nije jedina mera koju je grad uveo kako bi smanjio broj turista na dnevnom nivou.
Od početka juna biće zabranjene turističke grupe za više od 25 osoba u pratnji vodiča. To može predstavljati problem turističkim agencijama, s obzirom na to da u turističke autobuse stane znatno više ljudi.
Takođe, kao još jedna mera navodi se zabrana korišćenja razglasa, zbog prekomerne buke do koje oni dovode. Svi koji su posetili Veneciju, svesni su koliko razglasi umeju da pokvare utisak i dodatno naglase prisustvo mnoštva ljudi na malom mestu.
Evo šta je još zabranjeno i važno je da znate ukoliko posećujete ovaj grad:
- Konzumiranje hrane i pića na Trgu svetog Marka (osim u restoranima/kafićima)
- Zaustavljanje na mostovima
- Vožnja bicikla
- Šetnja u kupaćim kostimima
- Plivanje i ronjenje
- Hranjenje golubova
- Kačenje katanaca na ograde mostova (kao što je to na primer praksa u Pragu)
Većina ovih mera poznata je odavno, neke od njih su novitet, a veoma je važno pridržavati ih se, jer kazne mogu biti izuzetno visoke i pokvariti kompletan utisak boravka.
Zašto Venecija uvodi ove mere i ograničava broj turista?
U toku vrhunca turističke sezone, Venecija može da ugosti do 110,000 turista dnevno, što daleko premašuje broj od 55,000 stanovnika koji žive u gradu.
Ovi podaci ilustruju izazove sa kojima se grad suočava u pogledu prekomernog turizma i uticaja na kvalitet života lokalnog stanovništva, kao i na očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa.
Još 2019. godine pominjan je predlog naplate ulaza u ovaj istorijski izuzetno značajan grad, ali zbog pandemije virusa korona, on je stavljen sa strane, sve do leta prošle godine.
Počtkom avgusta 2023. godine, Unesko je razmatrao da Veneciju stavi na listu ugroženih lokaliteta, što je od zvaničnika zahtevalo hitnu reakciju i uvođenje mera koje bi smanjile prekomeran turizam.
Veliki broj turista, ali i brodova, kao i promene koje nisu kontrolisane, mogle bi da dovedu do nepovratnih promena na jedinstvenim građevinama od velikog značaja, što je jedan od razloga Uneskovog “upozorenja”.
Zvaničnici su izjavili da je ovo samo jedna od prvih mera, a ukoliko se problem velikog broja turista ne reši, razmotriće i uvođenje novih pravila.
Ako ste ljubitelji Italije, Venecija je grad koji ne smete propustiti, te se dobro spremite na nova pravila i informišite na vreme da li su još neke mere uvedene do trenutka vašeg putovanja. Za sve koji planiraju putovanje u nešto dalje delove Italije, napisali smo tekst šta videti u Rimu, dok smo svim gastronomima pripremili tekst koji odgovara na pitanje gde jesti u Rimu.
Nastavite da pratite naš blog i čitate savete za nezaboravna putovanja, kao i aktuelnosti iz svih oblasti osiguranja!