Da li znate šta je disrupcija i kako ona utiče na zaposlene i poslodavce?
Svet je ušao u eru konstantnih promena i disrupcija je prisutna u svim sferama.
Ipak, nisu sve promene iste i ne utiču jednako na zaposlene i poslodavce. U cilju boljeg poslovanja i iskustva zaposlenih, upoznavanje sa stanjem na tržištu i uticajem velikih promena, značajno je kako za HR stručnjake, tako i za poslodavce i zaposlene.
Zato vas u narednim redovima upoznajemo sa pojmom disrupcije i istraživanjem koje je sprovela globalna brokerska i savetodavna kompanija WTW.
Pročitajte zanimljive podatke, informacije i korisne savete!
Kako se definiše pojam disrupcije?
Disrupcija (eng. disruption) u najširem smislu može se prevesti kao prekid, remećenje, odnosno problem koji prekida određeni tok, proces i aktivnost. U poslovnom svetu, disrupcija predstavlja radikalnu promenu u nekoj industriji, nastalu usled tehnoloških inovacija.
Može se posmatrati na različite načine, kao pokretač za inovacije, ali i kao negativna promena koja izaziva turbulencije u određenim sektorima i otežava poslovanje.
Digitalna disrupcija i pojava novih tehnologija je neupitna i vrtoglavom brzinom menja brojne industrije. Primera radi, disrupciju su izazvale platforme koje gotovo svako od nas danas koristi, kao što su Amazon, Uber, Booking, Airbnb i mnoge druge. Tradicionalni načini kupovine proizvoda i usluga su pojavom ovih platformi potpuno izmenjeni.
Jasno je da tehnološke promene nisu novitet, ipak, danas ih ima sve više, i dešavaju se brzo, te radiklano menjaju tržišta.
Stoga su pred poslodavcima ogromni izazovi.
Neophodno je da se tim promenama prilagode, štaviše, da ih prigrle i na taj način poboljšaju iskustvo zaposlenih na svim poljima, povećaju kapital, stopu prinosa na ukupna sredstva i druge finansijske pokazatelje.
To nije jednostavan zadatak, jer pored digitalne disrupcije, svedoci smo i globalnih problema drugog tipa, poput pandemije virusa korona, koja je u potpunosti promenila poslovanje u gotovo svim sektorima.
Takođe, i zaposleni se često susreću sa izazovima nastalim usled globalnih promena i turbulencija.
Da li znate kako se nose sa njima?
Veliku ulogu igra i način na koji se kompanija odnosi prema zaposlenima i kako ih podržava. Pogledajte šta govore podaci istraživanja.
Istraživanje o iskustvima zaposlenih u vremenu disrupcije
WTW (Willis Towers Watson) je multinacionalna englesko-američka savetodavna i brokerska kompanija koja je sprovela globalno istraživanje o iskustvu zaposlenih u vremenu disrupcije. Dobijeni rezultati su zanimljivi, a zaključci do kojih su došli, još zanimljiviji.
U narednim redovima vam predstavljamo dobijene rezultate i savete koje su stručnjaci predložili, a koji će pomoći svim poslodavcima da poboljšaju iskustvo zaposlenih i povećaju njihovo zadovoljstvo, a samim tim unaprede poslovanje kompanije.
Nastavite sa čitanjem!
Globalne promene su tek počele
Iako smo nakon prvog talasa pandemije virusa korona pomislili da je velikim promenama kraj, nerado smo dočekali rat između Rusije i Ukrajine.
Posledice ove situacije su brojne. Na zaposlene i poslodavce utiče manjak sirovina i inflacija. Nezavisno od ratnih sukoba, prisutne su ekstremne klimatske promene, građanski nemiri, geopolitički konflikti…
Tokom pandemije virusa COVID-19, WTW je sproveo istraživanje na skoro 700.000 zaposlenih globalno i dobio rezultate da je čak 58 % zaposlenih iskusilo umerenu do tešku anksioznost, dok je 51 % njih imalo manje ili veće finansijske probleme.
Sve to nesumnjivo menja poslovanje i utiče na poslodavce i zaposlene u različitim sektorima, širom sveta. Stoga, određeni broj kompanija ima problema da se sa tim nosi, ali ima i onih koje u ovakvim uslovima nemaju problema.
Naprotiv!
Ovakve kompanije zapravo pokazuju napredak.
Koja je njihova tajna uspeha?
Analiza iskustava zaposlenih iz različitih kompanija
Istraživači iz WTW-a su više od 10 godina pratili iskustvo i mišljenje zaposlenih iz najboljih kompanija i onih koje su pretrpele ozbiljnije negativne probleme u poslovanju. Kako bi situaciju na tržištu i iskustva zaposlenih prikazali što jednostavnije, podelili su kompanije u dve grupe, na osnovu toga kako na njih utiče disrupcija i kako se sa njom nose:
- EX (Employee Experience) Change Masters – Kompanije koje su pokazale da se dobro nose sa promenama i prikazale odličan performans uz pozitivna iskustva zaposlenih;
- Disrupted Organizations – Kompanije koje imaju značajnih problema i teže se suočavaju sa novonastalim problemima;
Uporedili su sentiment zaposlenih iz navedenih grupa kompanija i mišljenje zaposlenih u kompanijama koje predstavljaju globalni prosek iz njihove baze podataka. Kako bi dali relevantne rezultate i predloge, formirali su 3 grupe i poredili prosečno mišljenje zaposlenih u:
- Kompanijama sa najboljim rezultatima – 12 najbolje ocenjenih kompanija (oko 330.000 zaposlenih ispitanika u različitim sektorima)
- Globalni prosek – prosečno mišljenje zaposlenih u 15 sektora (sa oko 9 miliona zaposlenih ispitanika);
- Kompanije sa padom u rezultatima – mišljenja zaposlenih u 18 kompanija sa najviše negativnih promena (poput pada performansa, gubitka reputacije, odlaska generalnog direktora i sl) sa mišljenjem oko 175.000 ispitanika zaposlenih u različitim sektorima.
Pokazalo se da uspešne kompanije značajno nadmašuju drugu grupu kompanija na poljima blagostanja zaposlenih, rasta, organizacije rada, međusobnog poverenja i u drugim segmentima, što će kasnije i biti prikazano.
Nakon dobijenih rezultata, date su preporuke zasnovane na naučnim činjenicama koje pomažu da se izgradi rezilijentnost zaposlenih na duže staze.
Ključna pitanja i rezultati istraživanja
Ključna pitanja koja su analizirana i zaključci koji su doneseni, vezuju se za:
- Suočavanje sa promenama
- Finansijski performans
- Odnos sa zaposlenima
Zaključeno je da uspešne kompanije znatno bolje razumeju potrebe tržišta i tempo promena iz ugla zaposlenih, ulivajući im poverenje.
Na čelu ovakvih kompanija nalaze se lideri koji su izuzetno organizovani, fokusirani na buduće rezultate i inspirativni. Oni podstiču i podržavaju zaposlene, ulivaju poverenje, poštuju ih i obezbeđuju adekvatne nagrade za postignute rezultate.
Što se finansijskog performansa tiče, ni na ovom polju rezulti nisu izostali. Kompanije sa najboljim rezultatima su tokom tri godine postigle rast prihoda od čak 264 %, unapredile i druge finansijske pokazatelje znatno više od drugih kompanija.
Prikaz rezultata u procentima možete videti na izdvojenim grafikonima ispod, koje smo preuzeli sa sajta wtwco.com.
Na prvom grafikonu može se videti mišljenje zaposlenih o nekim od najvažnijih pitanja i razlika u procentu pozitivnih mišljenja u uspešnim i manje uspešnim kompanijama.
Na drugom grafikonu prikazana je razlika između dve grupe kompanija u procentima, odnosno za koliko procenata su kompanije EX Change Masters bolje.
Pokazano je da kompanije nazvane EX Change Masters imaju znatno bolje rezultate u brojnim oblastima i odnosu sa zaposlenima:
- Blagostanje zaposlenih – Wellbeing;
- Osećaj sigurnosti zaposlenih po pitanju plate, zdravlja, benefita, penzije, itd;
- Vođe i menadžment imaju viziju misiju i strategiju za budućnost kompanije;
- Znatno su bolji u pronalaženju talenata;
- Brže prelaze sa ideje na dela i slušaju povratne informacije klijenata;
- Zaposleni učestvuju u donošenju odluka, koje je brže i efikasnije;
- Tretiraju ljude sa poštovanjem;
- Zaposleni osećaju da mogu da utiču na promene u kompaniji.
Kako poboljšati iskustvo zaposlenih u budućnosti?
Kako bi poslodavci i HR stručnjaci razumeli zaposlene i kreirali rezilijentnost tokom disrupcije, važno je da pre svega budu preduzimljivi, osluškuju potrebe zaposlenih i detektuju izvore stresa za različite grupe zaposlenih. Kako stručnjaci iz WTW-a navode, neki od glavnih stresora su:
- Ekonomska nesigurnost poput inflacije i viših troškova života znatno utiču na slabije plaćene zaposlene;
- Ekstremni vremenski uslovi utiču na mentalno i fizičko zdravlje zaposlenih koji žive u područjima sklonim nepogodama kao što su poplave, požari i ekstremne vrućine;
- Promena opisa posla poput digitalizacije ili promene modela rada na hibridni i rad od kuće, može stvoriti strahove kod zaposlenih o budućnosti i karijernom napretku;
- Reakcija poslodavaca na geoplotičke konflikte, društvenu nejednakost, klimatske promene i aktuelnosti, može uticati na angažovanost i lojalnost zaposlenih.
Istaknuti izvori stresa izdvojeni su na globalnom nivou, a kakva je situacija u Srbiji?
Osiguranik tim u saradnji sa platformom Rezilient je sproveo istraživanje na temu benefita zaposlenih u svim sektorima, gde smo se između ostalog dotakli i stresa zaposlenih. Preko 80 % njih odgovorilo je da je od početka pandemije virusa korona osetili brigu, stres i pad raspoloženja.
U vremenu disrupcije, plata nije jedino što zadržava zaposlene na određenom radnom mestu, te je poslodavcima potrebno znatno više truda kako bi zadržali svoje zaposlene i da bi njihovo iskustvo učinili pozitivnim.
Dobrovoljno zdravstveno osiguranje polako, ali sigurno postaje standard, a životno osiguranje je još jedan benefit koji poslodavci mogu obezbediti svojim zaposlenima.
Putem našeg sajta u nekoliko klikova možete uporediti cene i ponude, i uz savetovanje sa našim stručnim timom odabrati polise koje odgovaraju potrebama vašeg poslovanja.
Nadamo se da vam je naš tekst bio koristan, te da ste spremni da disrupciju okrenete u svoju korist i kreirate tim zadovoljnih, lojalnih i motivisanih zaposlenih.
Izvor istraživanja: https://www.wtwco.com/en-VN/Insights/campaigns/employee-experience-in-an-age-of-disruption